ZadbajMY o porządek na cmentarzach
Od kilku dni obserwujemy wzmożony ruch przy toruńskich cmentarzach. Nic dziwnego – zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. I to właśnie w tych dniach odwiedzamy najczęściej groby naszych bliskich zmarłych. To również czas, kiedy Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu odbiera blisko 300% więcej odpadów z cmentarzy!
Na terenie miasta znajduje się łącznie 13 nekropolii. Co prawda, nie są one włączone w gminny system gospodarki odpadami, jednak Spółce zależy na tym, by mieszkańcy Torunia odpowiednio postępowali z odpadami, które powstają na terenie cmentarzy.
- Stare, zwiędłe kwiaty, mnóstwo zgrabionych liści, wypalone znicze – różne: szklane, plastikowe i ceramiczne, nadmierny piasek i błoto, gałązki z wieńców, folie i wstążki z wiązanek – ilość i rodzaje odpadów ogromna. W takim wypadku ważne, by je odpowiednio posegregować. Nie jest to jednak proste, bo odpady cmentarne są różnorodne, czasem złożone z wielu materiałów – mówi Joanna Pepłowska, Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o.
Nie dziwi więc fakt, że odpadów z cmentarzy nie można zaklasyfikować jednoznacznie do konkretnego pojemnika danej frakcji. O ile jednak nie mamy problemu z posegregowaniem bioodpadów, o tyle z innymi odpadami możemy mieć problem. Wiele bowiem odpadów „cmentarnych” nie nadaje się do recyklingu, gdyż składa się z wielu materiałów – i to trwale ze sobą połączonych. Taką sytuacja mamy do czynienia m.in. w przypadku sztucznych kwiatów czy elementów z wieńców.
Do bioodpadów zaliczamy zwiędłe kwiaty, wieńce z igliwia (bez plastikowych i metalowych elementów), gałązki, liście, trawę i chwasty, a także ziemię z doniczek. A co z pozostałymi odpadami? Jeśli na cmentarzu są ustawione pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, należy zadbać o prawidłową segregację. Folie z wiązanek, wstążki z tworzyw sztucznych, plastikowe doniczki – to odpady, które z powodzeniem można wrzucić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Ale uwaga: wypalone plastikowe znicze czy wkłady nie nadają się do recyklingu, gdyż zawierają resztki wosku. Takie odpady wrzucamy do odpadów zmieszanych.
- Mówiąc o selektywnej zbiórce, warto też zwrócić uwagę na szklane znicze – bo to jedna z większych bolączek. Często mieszkańcy chcą je wrzucić do zielonego pojemnika. A znicz wykonany jest z innego rodzaju szkła niż butelka czy słoik, dlatego powinien trafić do odpadów zmieszanych. Podobnie jak szklane wazony czy donice ceramiczne – przypomina Joanna Pepłowska.
Segregacja odpadów jest ważna wszędzie – i w naszych domach, w miejscach pracy, ale też na nekropoliach. Warto jednak mieć świadomość, że w hierarchii sposobów postepowania z odpadami najważniejsze jest zapobieganie ich powstawaniu. Postawmy zatem na umiar – może wystarczy jeden większy znicz na nagrobku zamiast kilkanaście małych? Naturalne kwiaty lub własnoręcznie przygotowane bukiety z liści czy z igliwia i szyszek to świetny pomysł, by ozdobić nagrobek, a jednocześnie zadbać o środowisko, bez inwestowania w plastik.
To w postawie mieszkańców Grodu Kopernika chcemy dzisiaj widzieć szansę na inny obraz naszych cmentarzy. Może warto powiedzieć stop tworzywom sztucznym? Zadbajmy, by wybierane przez nas zamienniki dawały gwarancję, że już jako odpady będą nadawały się do recyklingu, także tego organicznego.
Na koniec warto dodać, że wszystkie wytworzone na cmentarzach i odebrane odpady trafią do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu.