Tęczowy Las – tak kochamy nasze zwierzaki
Listopad to szczególny czas zadumy nad przemijaniem życia. Nie tylko ludzkiego, ale też zwierząt, które nam towarzyszą. Jak ważna jest dla wielu właścicieli pamięć o ich pupilach, świadczy fakt, że coraz więcej powstaje grzebowisk dla zwierząt. W Toruniu także mamy takie miejsce, nazywane „Tęczowym Lasem”. Spoczywa tu ponad 2300 zwierzaków.
Dyskusja o potrzebie grzebania pupilów „odżyła” całkiem niedawno, przy okazji stwierdzenia prof. Jerzego Bralczyka w publicznej telewizji, że „Pies nie umiera, pies zdycha”. Wywołało to spore oburzenie i szeroki dyskurs na temat traktowania zwierząt.
– Wielu właścicieli dba o swoich pupilów za życia, ale także pielęgnuje pamięć o nich po śmierci. Szukają więc miejsca, gdzie mogą godnie pochować zwierzęta. Dostrzegliśmy tę potrzebę już parę lat temu, tworząc cmentarz dla zwierząt. Pełno tu kolorowych wiatraczków, wzruszających wspomnień na nagrobkach, a wieczorem nad tym miejscem widać niezwykłą aurę od palących się zniczy – mówi Joanna Pepłowska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Sp. z o.o. w Toruniu
Tęczowy Las powstał w 2008 r. Pogrzebane są tu nie tylko psy i koty, ale też króliki, chomiki i świnki morskie, żółwie, myszy i szczury, papugi, a nawet szynszyle. Miejsce to niewiele różni się od cmentarzy dla ludzi: granitowe nagrobki, grawerowane litery układające się w imię i datę śmierci. Obowiązkowo zdjęcie. Do tego znicze. Oczywiście, na nagrobkach nie ma krzyży, za to w wielu miejscach pojawiają się ulubione zabawki zwierząt oraz kolorowe wiatraczki.
- Funkcjonowanie „Tęczowego Lasu” jest nie tylko odpowiedzią na potrzeby naszych Mieszkańców/Klientów, ale także znajduje odzwierciedlenie w przepisach prawa. Zgodnie z wiedzą powszechną prawo w Polsce zakazuje grzebania zwierząt na własną rękę, w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Zwłoki zwierząt nie mogą być pochowane w lesie czy parku. Grożą za to mandaty – dodaje Maciej Leżuch, dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu.
Cmentarzem dla zwierząt zarządza Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu. W naszej ofercie zapewniamy usługę grzebania zwierząt wraz z dwuletnim prawem do kwatery. Pupile są umieszczane w kartonowym pudełku, w wyznaczonym sektorze i miejscu cmentarza. Miejsce to oznaczone jest kamieniem polnym z pamiątkową tabliczką. Opłaty są różne, w zależności od wielkości zwierzaka – od ok. 200 zł.
– Wiadomo jednak, że nasza rola nie sprowadza się jedynie do fizycznego umieszczenia zwłok zwierzęcia w ziemi. Drugim naszym zadaniem jest wsparcie mentalne osób, które bardzo przeżywają rozstanie z pupilem. I my się w tym także odnajdujemy – podkreśla Zbigniew Czyżniewski, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu.
Obecnie Tęczowy Las zajmuje 7680 m2. Patrząc jednak na wygląd poszczególnych grobów, ilość ozdób, zniczy, trzeba oddać, że zajmuje on o wiele więcej przestrzeni – miejsce w sercach właścicieli, którzy utracili swoje zwierzęta. Cmentarz to symbol ich pamięci, oddania i miłości.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Fot. © MPO Toruń